Balat Gezilecek Yerler

Balat’da gezilecek en güzel yerleri ile sizlere sunuyoruz ve gidilecek gezilecek yerleri tanıtıyoruz.

 

Ferruh Kethüda Camii

Eskiden mahkemelerin Ferruh Kethüda Camii avlusunda görülmesi nedeni ile Mahkemealtı adını alan cadde üzerinde bulunan bu tarihi camii, Mimar Sinan tarafından Sadrazam Semiz Ali Paşa’nın kahyası olan Ferruh Kethüda adına inşa edilmiş. Arka duvarında bir güneş saati de bulunan bu eser, Osmanlı döneminde Halvetiyye tarikatının Sünbüliye koluna ait bir tekke olarak da kullanıldığı için o dönemde Balat Tekkesi olarak da isimlendirilmiş.

Fener Mahallesi

Dik yokuşlu sokaklarıyla ziyaretçilerini soluksuz bırakan Fener Mahallesi, eski ama rengarenk evleri ve sokaklarında oyun oynamak için koşuşturan çocuklarıyla görenleri kendine hayran bırakan bir yer.

Haftasonları, ellerindeki fotoğraf makineleri ile Fener’in sokaklarını arşınlayan insanlarla dolup taşan bu güzel mahalle, konuklarını şehrin unutulan yapısına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve bin 900 metrekare genişliği ile İstanbul’un en büyük hamamlarından biri olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, yenilenen yüzü ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

15. yüzyıldan bu yana hala ayakta olmasına rağmen hamam işlevini 1995’li yıllarda kaybeden bu tarihi yapı, günümüzde kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir alan olarak kullanılıyor.

Aya Yorgi Kilisesi

Fener Rum Patrikhanesine ev sahipliği yapan Aya Yorgi Kilisesi’nin avlusunda kütüphane ve Aya Haralambos Ayazması da yer alıyor. Hazreti İsa’nın Kudüs’te kırbaçlandığına inanılan taşın da kutsal emanet olarak saklandığı bu
ibadethane Türkiye’nin en güzel 10 kilisesinden biri olarak biliniyor. 12’nci yüzyılda inşa edilen ve 1601 yılına kadar Kadınlar Manastırı olarak kullanılan kilise, daha sonra Ortodoks Rum Patrikhane Kilisesi olarak kullanılmaya başladı.

Balat Meydanı


Son dönemde birbiri ardına açılan dükkanların ve kafelerin de etkisiyle daha da kalabalık bir semt olmaya başlayan Balat, etkileyici görünümü ile dün ve bugünü birleştiren bir buluşma noktası havası yaratıyor.
İki üç katlı cumbalı evler ile çevrili olan Balat’a geldiğinizde, meydanda dolaşarak semtin muhteşem yapısını ve insanlarını yakından tanıma imkanı bulmak mümkün.

4. Atik Mustafa Paşa Camii

Hazreti Cabir Camii olarak da bilinen bir Bizans kilisesi olan ve Osmanlı zamanında camiye dönüştürülen Atik Mustafa Paşa Camii, Roma döneminden bu yana Ayvansaray semtindeki varlığını koruyor.

Gerçek isminin ne olduğu konusundaki tartışmaların hala devam ettiği Atik Mustafa Paşa Camii‘nin, tarihte önemli bir yere sahip olan Aya Tekla Kilisesi olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın