Berlin’de Brooklyn: New York City’nin ‘Altıncı İlçesinde Yemek ve Yemek’

Berlin’in çeşitliliği, karşılanabilirliği ve sanatçı dostu vibe, oradaki yenilikçi kültürü ortaya çıkardı ve ona “yeni Williamsburg” takma adını kazandırdı. Şehre ve yaratıcı enerjisine aşık olduktan sonra Brooklyn’den tam zamanlı olarak yerleşen Shaul Margulies ve Motoko Watanbe ile restaurateurs konuştuk.

 

Son birkaç yılda, birçok New Yorklu, Berlin’in geçici olarak ya da tam zamanlı olarak hareket ettiğine göre, Almanya’nın başkenti New York’un altıncı ilçesi olarak nitelendirildi. Restoraturur çift Shaul Margulies ve Motoko Watanbe (geçen yıl Williamsburg’dan Berlin’e taşındılar) durumunda, başarılı Brooklyn restoranlarını, Zenkichi ve House of Small Wonder’yi kopyaladılar. Bir dizi gurbetçi portrenin bir parçası olarak, Berlinli’nin Williamsburg’un istediği yer haline gelmesiyle ilgili uluslararası çiftle konuştum.

Brooklyn’teki Williamburg, hala Shaul Margulies’in ilk restoranını açtığı zaman sanatçıların ham ve sanatçıları tarafından doluydu. “Yer Herzaman çağrıldı ve 24 saat açıktı” diye hatırlıyor. “Taşlanmış yenilikçilere yiyecek, cips ve bira dağıtımı konusunda uzmanlaştı. Açılıştan altı ay sonra, günde yaklaşık bin kişiyi besliyorduk. ”Bir yıl sonra Isreali doğumlu girişimci, eşi olacak olan kadınla tanıştı: Tokyo’dan şık bir tıp araştırmacısı olan Motoko Watanbe.

 

Herzaman başarılı bir canavara dönüşüyor iken ( “tek noktada bordroda 120 çalışanı vardı ve çıkmak istiyorum ya birçoğunun da kapıya veya her gün, ateş edilemez” Margulies diyor), Margulies ve Watanbe seyahat edildi (ve Yemekler) Japonya’da yoğun olarak tüketiliyor. “Yıllarca, sadece Japon yemeklerini değil, aynı zamanda samimi atmosferi, cazini ve katkısız otantik lezzetleri de geri istiyoruz. “Yemek için fast food’dan yemek yemeye hazır olduğumuz üst seviye ücretlere geçme zamanımızın olduğuna karar verdik.”

 

2006 yılında onlar Zenkichi, Kuzey 6 samimi, gizli bir alan açtı inci Japonya’da seyahatlerinden cevapsız izakaya esinlenen küçük tabaklar hizmet Wythe yakın Caddesi. Margulies, “Bizim hisimiz, 120 milyon Japon için her ne işe yarayan olursa olsun, New York’ta bir gece 50 kişi çalışacaktı” diyor. “Haklıydık”

Aynı zamanda Williamsburg’un manzarası değişmeye başladı. 80 $ ‘lık şefin menüsünü ödeyebilecek aynı insanlar mahalleye taşınmaktaydı. “Bölge sadece ilk lüks apartman binalarını tamamlamaya başladı” diyor. Erkek kardeşi bir yıl önce Berlin’e taşındı ve Margulies ve Watanbe oraya da gitmeye başladılar.

“Milch Halle ve Buscaglione gibi yerlerde kahve içebilirdik. Burada bir dilim peynirli sandviç ve bir dilim jambon vardı. Her bir malzemenin kalitesi, miktarı alakasız hale getirdi ”diyor. “New York’ta bir sandviçin bir kilo vermediği, birinci sınıf malzemeler içerdiği ve uygun fiyatlı bir yer açmak istediğimize karar verdik. On dolar için bir şey lezzetli, tatlı bir şey ve bir şeyler alabilecek bir yer. ”2010 yılında, Kuzey 6’ncı Cadde’deki Küçük Harikalar Evi de doğdu.

 

İronik bir şekilde, restoranlarının ne kadar başarılı olursa, New York’la daha da hayal kırıklığına uğradılar. Margulies, “Williamsburg’un neye dönüştüğünü sevmedik” diyor. “Aynı zamanda, Berlin’e aşık olduk. Çeşitlilik, düşük kiralar ve büyümenin birleşimi, dünyanın dört bir yanından gelen gençleri keşfetmek için mükemmel bir fırtına haline getiriyor. NYC’nin bir zamanlar sahip olduğu ve beklemek istediği enerjiydi, ama yapamadı. ”

 

 

Geçen yıl çift, iki küçük çocuğuyla birlikte Almanya’ya tam zamanlı olarak taşındı. Bu yılın başında, Küçük Evin Evi’ni açtılar ve birkaç ay sonra, iki katlı ahşap kabinleri olan bir warrin olan Zenkichi . Onların zamanlaması her zamanki gibi mükemmel. Berlin’in on yıl öncesine benzeyen yemek mekanı, daha sofistike ve küresel bir şeye dönüşmeye başlıyor.

Açıldığından beri, Küçük Harikalar Evi her gün öğle yemeği için paketlenmiş; Sadece akşam yemeği için açık olan (72 $ ‘lık mükemmel bir 8-ders menüsü) ve 80 kişi kapasiteli Zenkichi, hafta sonu için genellikle iki hafta önceden rezervasyon yaptırıyor. (Güneşin tadını çıkaran Berlinlilerin olabildiğince açık havada yemek yemesi gibi), yaz biraz yavaş.

Margulies, “Berlin’in doğal ve organik bir şekilde gelişmeye devam edeceğini umuyoruz” diyor. “Ve aynı zamanda, ileri teknoloji Japon malzemeleri bulmamızın çok daha kolay olmasını umut ediyoruz.”

Gisela Williams, Berlin’de yerleşiktir ve Almanya’yı ve çevresini Travel + Leisure için kapsamaktadır .

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın