Burgaz Ada Nerede Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi

istanbul’a sakin bir adadan bakmak isteyenlerin tercihi olan ve Sait Fait Abasıyanık ile anılan Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada arasında bulunuyor. Kızılçam ormanıyla kaplı adadaki ağaçların bir kısmı 2003 yılında çıkan bir yangında kaybedilmiş olsa da, sakinliği, çam ormanları, güzel sahili ve tarihini yansıtan ahşap evleri ile İstanbul’un en sevilen adalarından biri olarak yerini koruyor.

Kadıköy’den Büyükada’ya ulaşımın tek yöntemi Kadıköy Sahili’ndeki Beşiktaş – Adalar İskelesi’nden geçen Eminönü – Kadıköy – Adalar Şehir Hatları Vapuru’na binmektir. Yarım saat ile 1 saat arasında değişen aralıklarda geçen bu vapur Kınalıada’ya da uğrayarak 1 saat 5 dakika sonra Burgazada’ya ulaşmaktadır. Şehir Hatları Adalar hattında tam bilet ücreti 5,2 TL’dir. Eminönü – Kadıköy – Adalar Şehir Hatları Vapuru güncel saatleri için tıklayın.

KABATAŞ – BURGAZADA VAPUR SAATLERİ
Martı Projesi sebebiyle Kabataş İskelesi kapatıldığı için durdurulan Kabataş – Adalar seferleri, Beşiktaş İskelesi’nden devam etmektedir.

EMİNÖNÜ – BURGAZADA VAPUR SAATLERİ
Eminönü – Kadıköy – Adalar Şehir Hatları Vapuru ile Burgazada’ya Ulaşım
Eminönü’nden Burgazada’ya ulaşımın tek yöntemi Kadıköy Sahili’ndeki Beşiktaş – Adalar İskelesi’nden geçen Eminönü – Kadıköy – Adalar Şehir Hatları Vapuru’na binmektir. Yarım saat ile 1 saat arasında değişen aralıklarda geçen bu vapur Kadıköy ve Kınalıada’ya uğrayarak yaklaşık 1 saat 5 dakika sonra Burgazada’ya ulaşmaktadır. Şehir Hatları Adalar hattında tam bilet ücreti 5,2 TL’dir.

BEŞİKTAŞ – BURGAZADA VAPUR SEFERLERİ, SAATLERİ
1 – İDO Deniz Otobüsü ile Beşiktaş’tan Burgazada’ya Ulaşım
Beşiktaş’tan Burgazada’ya ulaşımın en kolay yöntemi İDO Deniz otobüslerinin Beşiktaş – Adalar hattı ile seyahat etmektir. Sabah 8’den akşam 8’e kadar ortalama 1 saat aralıklarla yapılan deniz otobüsünde tam ücret 10 TL’dir. Beşiktaş – Adalar Deniz Otobüsü seferlerinin güncel saatleri için tıklayın.

2 – Şehir Hatları Vapuru ile Beşiktaş’tan Burgazada’ya Ulaşım
Beşiktaş’tan Burgazada’ya ulaşımın ikinci yöntemi Beşiktaş Sahili’ndeki Adalar İskelesi’nden kalkan Beşiktaş – Burgazada – Büyükada Şehir Hatları Vapuru’na binmektir. Şehir Hatları Adalar hattında tam bilet ücreti 5,2 TL’dir. Vapur seferlerinin seyrek olması sebebiyle bu yöntem daha az tercih edilmektedir. Günde 4 kez yapılan Beşiktaş – Burgazada – Büyükada seferinin güncel saatleri için tıklayın.

BOSTANCI – BURGAZADA VAPUR SEFERLERİ, SAATLERİ
1 – Mavi Marmara Seferleri ile Burgazada’ya Ulaşım
Bostancı’dan Burgazada’ya ulaşımın birinci yöntemi Mavi Marmara İskelesi’nde kalkan Bostancı – Kınalıada – Burgazada motoruna binmektir. Ortalama saatte bir kalkan bu motor sadece Kınalıada’ya uğrayarak Burgazada’ya gitmektedir. Mavi Marmara Bostancı – Adalar hattında tam bilet ücreti 5,2 TL’dir. Bostancı – Kınalıada – Burgazada Mavi Marmara Seferleri güncel saatleri için tıklayın.

2 – Bostancı – Adalar Şehir Hatları Vapuru ile Burgazada’ya Ulaşım
Bostancı’dan Burgazada’ya ulaşımın ikinci yöntemi Bostancı Vapur İskelesi’nden kalkan Bostancı – Adalar Şehir Hatları Vapuru’na binmektir. Ancak sefer saatlerinin seyrek olması sebebiyle daha az tercih edilmektedir. Ortalama 2 saatte bir kalkan bu vapur Büyükada ve Heybeliada’ya da uğrayarak, 1 saat 5 dakikada Burgazada’ya ulaşmaktadır. Şehir Hatları Adalar hattında tam bilet ücreti 5,2 TL’dir.

Bu yazıda Burgazada plajları ve giriş ücretleri listeleniyor.

1 – BURGAZADA KALPAZANKAYA PLAJI
Burgazada merkezinden faytonla 10 dakikada, yürüyerek yarım saat 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kalpazankaya Plajı adanın en güzel bölgesinde yer alıyor. Plaja giriş ücreti olarak 5 TL ücret ödedikten sonra şemsiye ve şezlong ayrıca 10 TL, duş için 3 TL ödemeniz gerekiyor. Açık denize bakan koy, bir kayanın himayesinde olduğundan nispeten dalga almıyor. Aynı zamanda iskeleye de sahip plajın taşlık olması denizin de temiz kalmasını sağlıyor. Kalpazankaya’nın tepesinde kır lokantası tadında muhteşem manzaralı balık restoranı Kalpazankaya bulunuyor. Adanın en popüler restoranı olan Kalpazankaya’da mükellef bir sofra kurdurmak pahalı olsa da bir kalamar, bir patates, bir bira ile de güzel bir öğle yemeği keyfi yapılabiliyor.

2 – BURGAZADA SU SPORLARI KULÜBÜ PLAJI
Burgazada plajları ve giriş ücretleri listemizin ikincisi, Ada’da yaşayan ailelerin çocuklarının yaz tatili süresince sportif aktivitelerle uğraşmaları için kurulmuş olan Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK) olarak bilinen Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı sadece üyeler tarafından kullanılabiliyor.

3 – BURGAZADA ALTI NUMARA HALK PLAJI
Plajının taşlık olması sebebiyle temiz bir denize sahip olan Burgazada 6 numara Plajı iskeleden 1.5 kilometre mesafede bulunuyor. 6 Numara plajına yürüyerek, bisiklet kiralayarak ya da fayton ile ulaşılabiliyor. Girişin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye kirası için toplam 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın