Dünyanın En Güzel 10 Yeri

1 Aogashima Volkanı – Japonya

Resimde gördüğümüz bu harika yer, Japonya’da bulunan Aogashima Yanardağının oluşturduğu küçük bir adadır. 1652 yılında yaşanan volkanik aktivitelerin sonucu olarak oluşan ada, bugün binlerce kişiyi kendine çekiyor.

 


 

2 Petra antik kenti – Ürdün


Güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kayalıkları, Nebatiler öyle güzel şekillendirmişlerdir ki, Şair John William Burgon, burası için “Tarihin yarısı kadar yaşlı gül kırmızısı şehir” ifadesini kullanmış.


 

 

3 Hillier lake (Pembe göl) – Avusturalya

Batı Avustralya’da bulunan Hillier Gölü, pembe rengiyle görenleri hayran bırakıyor. Okyanustan ince bir kumsal ve yeşillik ile ayrılan Hillier gölü, 600 metre uzunluğa sahip.


 

4 Chittorgarh Fort, India/Hindistan


Hindistan tarihi ve kültürel mirasıyla gezginlerin listelerinin başlarında yer alıyor. Gezilecek ve görülecek yerlerin çok olması turistlere seçimlerinde zorluklar yaşatsa da, turistlerin çoğu Chittorgarh Kalesi’ni görmeden ülkeden ayrılmıyor.


 

5 Cinque Terre, Rio Maggiore, İtalya


Cinque Terre İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alır.
İl: La Spezia ili
Hava durumu: 13 °C, Rüzgar yönü: Güneydoğu, Rüzgar hızı: 11 km/s, Nem: %73
Oteller: Fiyatı ortalama ₺459 olan 3 yıldızlı oteller. Otelleri göster
Belediye başkanı: Gianluca Pasini
Posta kodu: 19017


 

6 Peri havuzları – İskoçya Adası

skoçya’nın Skye Adası üzerinde yer alan kayalık ve şelalerden oluşan Peri Havuzları görülmeye değer manzaralardan birisine sahip. Işıltılı ve berrak suları

 


 

7 Mamanuca Adaları – Fiji


Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan Fiji, ya da diğer bir deyişle Fiji Adaları Cumhuriyeti, bir dizi adadan oluşur. Ülke 215’i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. Batısında Vanuatu, güneybatısında Yeni Kaledonya, güneydoğusunda Yeni Zelanda’nın Kermadec Adaları, doğusunda Tonga, kuzeydoğusunda Samoa ve kuzeyinde Tuvalu yer alır.


 

8 Palau

Palau ya da resmî adı ile Palau Cumhuriyeti, bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine’nin kuzeyindedir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkmıştır. Yerli halk dilinde adı ‘Belau’dur. Büyük Okyanus’un güneyindedir. Vikipedi
Başkent: Ngerulmud
Alan: 459 km²
Nüfus: 21.503 (2016) Dünya Bankası
Para birimi: Amerikan doları
Kıta: Okyanusya
Resmi dilleri: İngilizce, Palau dili


9 Dev Geçit – İrlanda

Volkanik faaliyetler ve püskürmeler, doğal bir mucize olan Giant’s Causeway (Devin geçit yolu) bölgesinin oluşmasına neden olmuş. Bu bölgedeki yapı, oldukça binlerce yıl önce gerçekleşmiş, bir volkanik patlama ve püskürmenin sonucunda oluşmuştur. 1692 yılında ilk defa keşfedilen bu bölge, tüm Dünya’ya duyurulmuş ve tanıtılmış. 19. Yüzyıldan beri ise bu bölge, birçok farklı yerden gelen turistlerin, oldukça fazla ilgisini çeken, en büyük turistik bölgelerden biri haline gelmiş.


 

10 Büyük Ada – Hawaii – USA

Big Island, Hawaii (HI), USA

‘Hawaii Adası veya Hawaii Büyük Adası İngilizce: The Big Island, Hawai‘i; Hawaii dili: mokupuni o Hawai‘i Büyük Okyanus kuzeyinde bulunan volkanik Hawaii Takımadaları’nın en büyüğü ve en güneydoğuda bulunanıdır.


 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın