Türkiye’de Gezilecek Yerler

Türkiye’de Gezilecek Yerler ve görülecejk yerler hakkında bilgiler ve resimleri ile bilgileri paylaşıyoruz egezilecekyerler.com farkı ile sizlerle başlıyoruz.

1. Nemrut Dağı

Nemrut Dağı  Nasıl Gidilir ?

Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağ silsilesinde bulunur. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içindedir. 1988 yılında ilan edilmiştir.

Nemrut Dağı: Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı‘nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri.

Nemrut Dağı Nerede ?

Adıyaman il merkezinde Kahta’ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları içerisindedir. Adıyaman hava alanından ulaşım oldukça rahat ve kolaydır.

Adıyaman ve Kahta ilçesinden Nemrut dağına ve diğer tarihi yerlere servisler vardır.

 


 

2. İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur.

İshak Paşa Sarayı Nerede ?

İshak Paşa Sarayı: Ağrıda Gezip Görebileceğiniz En güzel yer İshak Paşa sarayı diyebiliriz.

Doğubeyazıt İlçesi’nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır.

18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür.


 

3. Tuz Gölü

Tuz Gölü Hakkında Bilgiler

Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanır.

Tuz Gölü Nerede ?

Aracınızla gidiyorsanız; Ankara’dan Konya Devlet Yolu’nu takip ederek, Şereflikoçhisar ilçesinden sonra Tuz Gölü kıyısına ulaşabilirsiniz. Gölün karşı kıyısına ulaşmak için aynı yolun Konya Kavşağı’ndan sağa dönüp Cihanbeyli ilçesi üzerinden göle yakın kasabalara gidebilirsiniz.

Otobüsle ulaşım: AŞTİ’den kalkan Aksaray otobüslerini kullanabilirsiniz. Karşı kıyıya ulaşımda Konya otobüsleri ile Cihanbeyli’ye gidip, buradan kasabalara hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. kaynak: erdemsevgi
Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şerefli koç hisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir.

Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde.

Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.


 

4 Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Antalya’ya 72 km mesafededir.

Adres: Y. Hisar Mahallesi, 07330 Manavgat/Antalya
Telefon: (0242) 742 80 00


 

5. Dilek Yarımadası

Doğa gezilerini ve yaz tatillerini sevenler için Aydın’da gezilecek doğal güzelliklerden biri olan Dilek Yarımadası, tercih listenizde olması gereken yerlerden biridir.

Dilek Yarım Adası Hakkında Bilgi

Tam ve doğru ismi Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Millî Parkı olan milli park, Aydın ilinde Dilek Dağı’nın Ege Denizi’ne uzandığı son kısımda bulunan, neredeyse 22 km uzunluk ve 8 km genişlikte bir yarımada olarak bilinmektedir.

Karşı tarafında Sisam adasının bulunduğu parkın Dilek Yarımadası, Samsun Dağları’nın Ege Denizine uzanmış son kısmıdır.


 

6. Hisaralan Kaplıcası

Hisaralan Kaplıcaları, radyoaktivite özelliği taşımaktadır.

Bunun yanı sıra, suları sodyum bikarbonatlıdır. Sağlığınız için tatil planları yapıyorsanız, termal zenginliğiyle tercih edebileceğiniz şehirlerden biridir Balıkesir. Sındırgı ilçesindeki Hisaralan Termal otel fiyatlarını araştırıp hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Hisaralan Kaplıcası Hakkında Bilgi

Balıkesir-Sındırgı ilçesinde bulunan Hisaralan Kaplıcaları, termal turizmin önemli noktalarından biridir. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta olup, Hisaralan Köyü sınırları içerisindedir.

 


 

7. Kral Kızı Kalesi

Kral Kızı Kalesi Nerede?

Bingöl Kral Kızı Kalesi, Genç ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunur. Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu yerde bir tepe üzerinde yer alır.

 

Kral Kızı Kalesi Nasıl Gidilir?
Buraya ulaşmak için ilk önce Genç ilçesine ulaşmak gerekir. Genç ilçesi şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Kral Kızı Kalesi Bingöl ilimize en yakın ilçesidir.

Ulaşımı kolay olup her an ulaşmak mümkündür.

il merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın