Ulu Cami – Adana Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi

Adana ulu cami gezilecek yerler, Adana ulu cami görülecek yerler

»Klasik Osmanlı camilerinden farklı olarak kitle etkisi çok fazla dikey olmayan Ulu Cami, Memluk ve Selçuklu üsluplarını yansıtmaktadır.

» Cami, mimarisi ile olduğu kadar, taş işçiliği, renkli taş ve İznik çini süslemeleri ile de ünlüdür. Kare ve altıgen plakalar halinde, sıraltı tekniği ile yapılmış olan ve izleyenlerde hayranlık uyandıran çini süslemelerde, dönemin özgün renklerine uygun olarak, beyaz zemin üzerine turkuaz, lacivert ve kırmızı hakimdir.

» Eğer Yolunuz Adana ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz Adana’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Adana‘da Bulunan Bu Cami Ramazanoğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında yaptırılmıştır. Külliye; cami, medrese, türbe (Halil Bey Türbesi), vakıf sarayı olarak adlandırılan harem dairesi ve Tuz Hanı da denilen selamlıktan oluşmakta olup, karemsi plan üzerine kurulmuştur.

 

Adana ulu cami hakkında bilgi

İnşa Tarihi: Yapıya ait 3 kitabe yer alır. Bunlardan en eskisi doğu taç kapı üzerinde yer alan 1508-1509 tarihli olup Ramazanoğlu Halil Bey’e aittir. Minber üzerinde yer alan kitabede inşanın 1520 yılında bittiği bilgisine ulaşılır. Batı taç kapıda ise 1541 tarihli kitabe yer alır. Bu kitabede Piri Bey ismi geçmektedir.

Bulunduğu Yer: Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Kızılay Caddesi üzerinde yer alır.

Bani ve Mimarı: Bani Ramazanoğlu Halil Bey

Adana ulu cami nasıl gidilir Yol durumu

 

 

Bir cevap yazın