Uşak Gezilecek Yerler

Türkiye uşak gezilecek yerler ve uşak görülecek yerler aşağıdaki şekilde listelenmiştir

Clandras Köprüsü

Uşak ilinin Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi köprü. Köprü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır. Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur.

Clandras Köprüsü hakkında bilgi
Taşların yüzleri kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine iyice kenetlendirilmiştir. Kemeri kasnak biçimindedir.

Köprü fil ayağı tabir edilen iki ana gövdeden oluşmuş sabit kaya üzerine bindirme tekniğiyle inşa edilmiştir. Hangi amaçla yapıldığına ait hiçbir iz bulunmamaktadır. Ancak kilit taşlarından birinin oynaması üzerine son yıllarda beton ile tamir edilerek orijinalliğini yitirmiştir.

Köprünün yanında Karahallı Elektrik Santrali vardır. Santralden boşaltılan su beton bir kanal ile köprünün yanıbaşından 17 metre yükseklikten dökülmektedir.
Adres: 64700 Karayakuplu Köyü/Karahallı/Uşak
Toplam uzunluk: 79′
Genişlik: 5,741′

Uşak Arkeoloji Müzesi

1996’dan beri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri’ni son beş yılda 769 yabancı turistin ziyaret ettiği ortaya çıktı. Yer sıkıntısından dolayı onlarca eserin üst üste istiflendiği müzede, 35 bin 573 tarihî eser bulunuyor. Bu eserlerin yüzde 10’u sergileniyor. Müzede Karun Hazineleri’ne ait 450 adet eserden 300’ü sergileniyor.

Uşak Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

Dünyada eşi bulunmayan hazineye olan ilgisizliğin tanıtım eksikliğinden kaynaklandığı belirtiliyor. Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, “Son beş yılda otellerimizde 16 bin 762 yabancı konaklamış. Bunlardan sadece 769’u müzeyi ziyaret etmiş.” diyor.

Uşak Müzesi, Uşak ilinde bir müze. 1968 yılından beri şehrin merkezinde modern bir binada faaliyet göstermektedir. Uşak bölgesinden toplanmış 10000’i aşkın tarihi esere sahiptir. Vikipedi
Adres: Kurtuluş Mahallesi, Doğan Sk. No:6, 64100 Uşak Merkez/Uşak
Telefon: (0276) 212 18 41

Uşak Arkeoloji Müzesi


Türkiye’de elektriğin ilk kez kullanıldığı, ilk şeker fabrikasının kurulduğu, ilk yerel kanalın kurulsuğu ve ilk asfaltın kullanıldığı şehir olmak gibi pek çok ilke sahiplik yapan Uşak’ın tarihini güzel bir şekilde sergileyen, derli toplu, ücretsiz ve güzel bir müze.

Uşak Arkeoloji Müzesi Nasil Gidilir

Adres: İslice Mahallesi, Fabrikalar Cd. No:13, 64400 Uşak Merkez/Uşak
Çalışma saatleri: Kapalı ⋅ Açılış zamanı: Sal 08:30
Telefon: (0276) 224 32 47

Uşak Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

MÜZE HAKKINDA: Uşak’ın kronolojik tarihi, coğrafyası, kurtuluş mücadelesi, turizm zenginlikleri, doğal güzellikleri,folklorik değerleri,benzersiz Uşak tarhanası, belgeler,canlandırmalar,görsel sunumlar ve maketlerle anlatılmıştır.Toplamda 1625 m2 alan üzerine kurulu 992 m2 kapalı alana sahiptir.

 

 

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti Hakkında Bilgi
1845 li yıllarda Hamilton bu kentten geldiği bilinen bir yazıtı bulması ile antik kentin adının Blaundus olduğu kesinleşmiştir. Yazıttaki; “Blaundeon Makedonon” ibaresi antik kent hakkında açık ve net bilgiler vermektedir. Büyük İskender’in ölümü ile kent; Deokodoslar olarak da adlandırılan ve imparatorluğu aralarında paylaşma çekişmeleri yaşayan 8 generallerden Antigonos’un payına düşmüştür. Kent; M.Ö. 189 yılında Bergama Krallığı’ndan Roma İmparatorluğu hâkimiyetine geçmiştir. Roma döneminde önemli bir yerleşim alanı olan kent, M.Ö. 5 yüzyılda Uşak İli, Sivaslı İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve aynı zamanda piskoposluk merkezi olan Sebaste Piskoposluğuna bağlanmıştır.

Blaundus Antik Kenti Nasil Gidilir
Adres: 64900 Sülümenli Köyü/Ulubey/Uşak

Uşak Atapark

Uşak Atapark Hakkında Bilgi

Uşak kent merkezinde bulunan Atapark, Uşak Belediyesi tarafında hizmete açılmıştır. Bu park yaz mevsiminde yerli ve yabancıların ortak buluştuğu nokta olmaktadır. Burada cafeler, çay bahçeleri ve oyun alanları bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte burada çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Taşyaran Vadisi


Taşyaran vadisi; Uşak ili sınırları içerisinde ve Uşak şehrinin 45 km batısında bulunuyor. Nasıl giderim derseniz Uşak-İzmir karayolu 45’nci kilometresinde, karayolunun 500 m. kadar güneyinde, Gediz nehri üzerinde bulunan Tarihi köprüden sonra ulaşabilirsiniz.
Taşlayan vadisi Hakkında Bilgi
Taşyaran vadisi, Gediz nehrine dökülen ve kaynağını Eşme ilçesinden alan Hamam Çayının aşağı mecrası üzerinde oluşmuş bir görsel cennet. Teknik açıdan başka bir adres isterseniz Hamamdere köyüne 2 km uzaklıkta olan, 1/25000 ölçekli Uşak K21-c3 paftasında kalan Taşyaran, 480-490 m yükseklikte yer alıyor. Koordinatları ise 38,37,33 Kuzey ve 28,56,59 Doğu.

Taşyaran Vadisi Nasıl Gidilir?

Taşyaran Vadisi’ne şahsi aracınızla tabelalrı takip ederek ulaşabilirsiniz. 38.626833, 28.949199 Konumundan daha rahat bulabilirsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın